Badania preparatów przed wprowadzeniem produktu na rynek są ważną częścią kosmetologii. Różnymi metodami potwierdza się ich skuteczność, a przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania. Odbywają się one pod nadzorem lekarskim, z udziałem ochotników. Zgodnie z prawem europejskim kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach.
Naskórkowe testy płatkowe
Naskórkowe testy płatkowe NTP są jedną z głównych metod stosowanych przez firmy kosmetyczne do sprawdzania, czy opracowany w laboratorium preparat jest bezpieczny. Chodzi m.in. o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.
Testy NTP to nic innego jak próba wywołania miejscowego odczynu zapalnego. Na skórze osoby badanej, czyli probanta, umieszcza się specjalne komory, które zawierają testowany preparat. Komora jest umocowana za pomocą hipoalergicznych plastrów.
Wyniki odczytuje się po upływie 48 godzin, następnie próbka jest ponownie mocowana na skórze, aby po 72 godzinach od rozpoczęcia testu ponownie odczytać wynik. W niektórych przypadkach stosuje się również odczyt po 96 godzinach, czyli po 4 dobach od zaaplikowania preparatu.
Nowoczesne techniki analityczne
Inne metody niż NTP stosuje się do oceny skuteczności gotowych produktów. W tym celu dokonuje się pomiarów różnych parametrów, które charakteryzują stan skóry. Należy do nich kolor, poziom pH, napięcie, elastyczność, a także rozmiar i struktura poszczególnych warstw. Zmierzyć można również sposób działania skóry, np. ilość wydzielanego sebum albo poziom przezskórnej utraty wody (ang. transepidermal water loss – TEWL).
Preparatów, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa – albo nie poprawiają stanu skóry w sposób oczekiwany przez twórców receptury – nie wprowadza się na rynek.
Pomiarów stanu skóry dokonuje się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii analitycznych. Są to metody badawcze z zakresu termografii, mikroskopii czy mikrofotografii, a także komputerowej analizy obrazu. Tym niemniej wyniki uzyskane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii pomiarowych uzupełnia wizualna ocena stanu skóry. Zarówno nadzorujący badanie lekarz, jak i biorący w nim udział ochotnicy, porównują stan skóry przed i po aplikacji badanego produktu.
Wszystko po to, abyś była zadowolona z kosmetyków dostępnych na rynku. Czy nie tego właśnie oczekujesz?