Sztuka makijażu podlega trendom sezonowym, co i rusz modna jest inna kolorystyka, inna wyrazistość barw. Pomarańcz na powiekach, kolorowe kreski czy przerysowane brwi nikogo już nie dziwią. Ważne, żeby „się działo”.
W całym tym barwnym szaleństwie jest jednak trend, który niezmiennie trwa od początku lat dziewięćdziesiątych – makijaż nude, zwany też naturalnym. Pozostaje on wyraźnie w opozycji do wszystkich kolorowych szaleństw i mód.
Czym jest makijaż nude?
Makijaż nude (naturalny) opiera się o naturalną kolorystykę twojej skóry. Dominują w nim beże, brązy, morele, a ich odcień powinien być dobrany do twojego typu urody (jaśniejsze odcienie dla blondynek, ciemniejsze dla ciemnowłosych, ciepłe dla ciepłych typów kolorystycznych, chłodne dla chłodnych).
Ten rodzaj makijażu wydobywa i podkreśla naturalne piękno. Dodaje twarzy świeżości. Będziesz w nim witalna i wypoczęta. Sam make-up powinien pozostać niewidoczny. Efekt ma być taki, żeby ktoś na twój widok zawołał: „jak pięknie wyglądasz!”, a nie: „jaki masz piękny makijaż!”. Z tego powodu do wykonania makijażu nude wykorzystuje się minimalną ilość kosmetyków i kolorów.
Dla kogo jest taki naturalny make-up?
Dla kogo jest makijaż nude? Dla ciebie. Oczywiście nie wiem, jak wyglądasz. Nie wiem też, ile masz lat. Nic nie szkodzi. Kolorystykę makijażu naturalnego można dopasować do każdego typu urody. Bo przecież to od twojej karnacji i koloru włosów zależy barwa produktów, których użyjesz do jego wykonania.
Naturalny makijaż jest godny polecenia w każdym wieku – rozjaśni i podkreśli urodę młodej twarzy, odmłodzi twarz dojrzałą. To najbardziej uniwersalny make-up, ponieważ jest niezauważalny (nie ma mocnych kolorów i kontrastów) i wyglądasz w nim jak… ty!
Z tego powodu idealnie sprawdzi się na co dzień, do pracy (chyba, że w twoim miejscu pracy wymagany jest makijaż bardziej wyrazisty), na rodzinne spotkania, zakupy z koleżanką, seans w kinie, rekreacyjne wyjścia, na wakacje.
Producenci kosmetyków kolorowych doskonale wiedzą, jak wielką popularnością cieszy się naturalny makijaż (uniwersalny i prosty w wykonaniu) i dla swoich klientek projektują palety nude – w naturalnych, matowych kolorach.
Palety zawierają tak wiele barw i odcieni, że łatwo dobrać te, które idealnie komponują się z twoją karnacją. Uzupełnieniem makijażu nude może być manicure wykonany w beżach, brzoskwiniach, pudrowych różach – czyli w kolorach z palety, której użyjesz do malowania twarzy.
Przygotowanie twarzy do makijażu nude
Tego typ naturalny make-up wyglądać fantastycznie na zadbanej i dobrze wypielęgnowanej cerze. Oczywiście zasada ta dotyczy innych rodzajów makijażu, ale przy minimalnej ilości kosmetyków nabiera jeszcze większego znaczenia.
Pielęgnacja przed wykonaniem makijażu:
- Jeszcze przed nałożeniem produktów kolorowych upewnij się, że dokładnie oczyściłaś swoją cerę. Przetrzyj twarz wacikiem nasączonym płynem micelarnym aż do momentu, kiedy płatek będzie całkowicie czysty.
- Użyj toniku, aby wyrównać pH skóry.
- Nałóż swoją codzienną pielęgnację, czyli krem oraz krem pod oczy.
- Jeśli twój rytuał jest bogatszy, śmiało użyj wcześniej np. esencji, serum.
- Odczekaj chwilę, aż kosmetyki się wchłoną.
- Zacznij nakładać kosmetyki kolorowe.
Więcej dowiesz się z artykułu: Jak przygotować twarz do makijażu?
Naturalny makijaż krok po kroku
Podstawą make-upu nude jest wyrównanie koloru cery i podkreślenie światłocieniem owalu twarzy.
- Podkład i korektor. Należy skupić się na idealnym dopasowaniu podkładu i korektora. Korektorem zatuszuj dokładnie cienie pod oczami i przebarwienia cery. Istnieje szkoła, według której podkład do naturalnego makijażu powinien być rozświetlający. Ja nie jestem zwolenniczką tej teorii, bo nie do każdej cery pasuje taki podkład. Ale jeśli lubisz podkład rozświetlający, to oczywiście możesz go użyć.
- Matowy puder. Pamiętaj, aby nałożyć go na nos, brodę i środek czoła nałożyć. Jeśli wolisz podkłady matowe lub satyny, rozświetlaczem podkreśl szczyty kości policzkowych. Owal twarzy podkreśl delikatnie pudrem brązującym. Sprawdź puder sypki AA Wings of Color Dust Matt.
- Róż na kości policzkowe. Koniecznie nałóż produkt w stonowanym odcieniu. W tym makijażu nie chcesz mieć mocno zarumienionych policzków, jak po szybkim marszu czy po wyjściu na mróz, a jedynie delikatnie zaznaczone kości policzkowe.
- Paleta do cieni nude. Do makijażu oczu nude użyj beżów i brązów. Jasny, matowy kolor (szampański, beżowy, kość słoniowa – najbardziej zbliżony do naturalnego koloru skóry) nałóż na całą powiekę ruchomą. W jej załamaniu rozetrzyj ciemniejszy odcień. Powinien być on zbliżony do twojej opalenizny – dla jednych będzie to jasny brąz, dla innych ciemna brzoskwinia. Ten kolor musi być widoczny, ma jedynie optycznie wydobyć i powiększyć twoje oko.
- Kreska na oku. U nasady rzęs możesz zrobić delikatną kreskę (kredką bądź eyelinerem) w kolorze czarnym lub brązowym – wypróbuj i oceń sama, który z tych kolorów najlepiej harmonizuje z barwą twojej karnacji i włosów. Przetestuj np. eyeliner w pisaku AA. Jeśli masz ciemną oprawę oczu, możesz sięgnąć po kolor czarny, a jeśli jesteś blondynką – lepszy będzie brąz. Kreskę narysowaną kredką delikatnie rozetrzyj pędzelkiem. Kreska nie może rzucać się w oczy, ma jedynie optycznie zagęścić twoje rzęsy. Po narysowaniu jej wyczesz rzęsy i pomaluj je tuszem.
- Podkreślenie brwi. Nie zapominaj o brwiach, które są „ramą” twojej twarzy. Wyczesz je, następnie podkreśl kredką lub pomadą ich naturalny kształt oraz uzupełnij braki w ich linii. Pod linią brwi możesz delikatnie nałożyć rozświetlacz lub jasny cień, którym malowałaś ruchomą powiekę – to uwydatni jej kształt. Wypróbuj pomadę do brwi AA Wings of Color.
- Neutralny błyszczyk na usta. Na usta nałóż kosmetyk w tym samym kolorze co twoje wargi lub transparentny. Możesz też na tym etapie pobawić się konwencją i poeksperymentować, nakładając kremową pomadkę w kolorze brzoskwini, beżu, jasnego pudrowego różu – nieco jaśniejszą niż naturalny kolor twoich ust.
Czytając opis, możesz odnieść wrażenie, że jest on bardzo czasochłonny. Ile zajmuje taki makijaż w rzeczywistości? Nie poświęcisz mu więcej niż pięć minut.