Niska temperatura albo wiatr powodują, że twoja cera jest zaczerwieniona. Podobne efekty dostrzegasz po długotrwałym przebywaniu na słońcu lub w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche. Jeżeli wspomniane objawy są Ci znane, oznacza to, że masz cerę naczynkową, która wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji.
Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Reaguje zaczerwienieniem nie tylko na czynniki atmosferyczne. Podobne zmiany wywołuje na niej stres, spożywanie ostrych przypraw, a nawet gorących potraw. Także używki – alkohol, kawa, herbata – pozostawiają na niej czerwone ślady.
Oczywiście najlepiej byłoby unikać czynników powodujących zaczerwienia, ale równie oczywiste jest, że w praktyce nie da się tak całkiem przed nimi umknąć. Jak więc pielęgnować cerę naczynkową?
Skąd biorą się zaczerwienienia?
Skóra naczynkowa jest cieńsza od cery normalnej i dlatego naczynka są umiejscowione w niej płycej, bliżej naskórka. I chociaż pod wpływem wymienionych czynników w skórze każdego typu naczynka rozszerzają się, a potem powracają do pierwotnej formy – obkurczają się – to jedynie w przypadku skóry naczynkowej zaczerwienienia są widoczne zanim dojdzie do obkurczenia. Bardziej widoczne będą też stany zapalne.
Rekomendowane składniki pielęgnacyjne
Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Reaguje zaczerwienieniem nie tylko na czynniki atmosferyczne.
Preparaty przeznaczone dla cery naczynkowej powinny zawierać substancje o działaniu poprawiającym napięcie naczyń krwionośnych oraz przeciwzapalnym. Escyna, a także kompleks saponinowy występujący w nasionach kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.), będą przeciwdziałać wzrostowi napięcia naczynek. Działanie przeciwzapalne zapewni bajkalina – flawonoid wchodzący w skład ekstraktu z korzenia tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis).
Cera naczynkowa jak żadna inna ujawnia doznane podrażnienia. Dlatego kosmetyki używane do jej pielęgnacji powinny zawierać składniki łagodzące i regenerujące. Należą do nich np. emolienty, alantoina albo witamina E.
Czego unikać?
Przede wszystkim preparatów ze związkami o wysokim potencjale alergizującym, do których należą składniki kompozycji zapachowych i barwiących. Przy cerze naczynkowej należy też unikać peelingów opartych na działaniu mechanicznym oraz maseczek rozgrzewających. Efekty po ich zastosowaniu mogą być opłakane…
Jeśli masz skórę naczynkową unikaj też ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz wizyt w saunie. Obchodź się ze swoją cerą tak delikatnie, jak to tylko możliwe. A odpłaci ci się tym samym 🙂