Podstawowe informacje o trądziku zna zapewne każda z nas. Najczęściej trądzik jest spowodowany zmianami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu dojrzewania. Czasem przyczyną jego powstawania są zakażenia bakteryjne. Jeśli borykasz się z tego rodzaju zmianami skórnymi, wiesz również, że konserwanty, sztuczne barwniki zawarte w jedzeniu czy nadmiar cukru również wpływają szkodliwie na stan skóry. Co jednak, jeśli trądzikowe zmiany pojawiają się mimo leczenia i przestrzegania zdrowej diety?
Nadmiar błonnika – kiedy szkodzi?
Jeśli twoja dieta obfituje w pełnoziarniste produkty zbożowe oraz surowe owoce i warzywa, może okazać się, że błonnik w nich zawarty powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu ból, niestrawność, nadmierne wzdęcia czy gazy, warto byłoby odciążyć przewód pokarmowy.
Dlatego warzywa spożywaj w postaci gotowanej lub przetartej. Obieraj owoce, które mają twardą skórkę. Musli zamień na płatki owsiane i dobrze je ugotuj, a zamiast chleba razowego sięgnij po mieszany lub nawet jasny.
Pamiętaj też, że nie wszystkie tłuszcze roślinne są zdrowe.
Nadmiar nabiału i mięsa – niewskazany przy zaburzeniach hormonalnych
Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, twój trądzik zapewne jest spowodowany nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Jeśli borykasz się z tzw. trądzikiem dorosłych, być może przyczyną jest nadmiar androgenów lub zaburzone wydzielanie insuliny.
Moja rada: udaj się do endokrynologa lub ginekologa, aby wykonać odpowiednie badania. I zacznij zwracać uwagę na ilość i jakość nabiału oraz mięsa, jaka znajduje się w twojej diecie.
Niestety nabiał i mięso, szczególnie te o niskiej jakości, zawierają śladowe ilości hormonów oraz antybiotyków. Ma to wpływ na poziom hormonów w organizmie oraz na stan flory bakteryjnej.
Dlatego spożywaj umiarkowane ilości nabiału. Jedną, dwie porcje dziennie, najlepiej w postaci sfermentowanej. Możesz również spróbować roślinnych zamienników – mleczek roślinnych czy tofu, mięso zastąpić nasionami roślin strączkowych.
Nadmiar lub niedobór tłuszczów – potrzebna równowaga
Zarówno zbyt duża jak i zbyt mała ilość tłuszczu w diecie może powodować zmiany skórne. Ograniczenie tłuszczu występuje najczęściej u osób odchudzających się, które spożywają odtłuszczone mleko, jogurty, sery. Unikają też masła oraz oleju do przygotowywania potraw.
Może to doprowadzić do niedoboru witamin A, E i D, które są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach a odgrywają znaczącą rolę w procesach odbudowy skóry.
Nadmiar tłuszczu jest szkodliwy przede wszystkim, gdy stosuje się tłuszcz złej jakości, przetworzony. Tłuszcz ukryty w produktach typu fast-food jest utleniony i zawiera dużo wolnych rodników, które uszkadzają różne struktury w organizmie, w tym również skórę.
Pamiętaj też, że nie wszystkie tłuszcze roślinne są zdrowe. Mówię tu głównie o kwasach tłuszczowych omega-6, zawartych np. w oleju słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym czy orzeszkach ziemnych. Są to tłuszcze działające prozapalnie. Zmniejsz ich ilość, jednocześnie dostarczając organizmowi tłuszczów z rodziny omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach morskich, owocach morza czy oleju lnianym.
Najważniejsza konkluzja dotycząca wpływu pożywienia na trądzik jest taka: obserwuj swoją skórę, kiedy wprowadzasz zmiany. Być może korzystne dla ciebie będzie wprowadzenie lekkostrawnej diety, a być może ograniczenie lub wykluczenie nabiału.
Każdy organizm jest inny. Eksperymentuj, testuj, obserwuj i uzbrój się w cierpliwość. A przede wszystkim nie stresuj się, bo stres ma niekorzystny wpływ także i na skórę 🙂